ZAKAJ SE BOJITE HOMEOPATIJE?

31.01.2004 00:00
V današnji sobotni prilogi Dela je objavljen odziv bralke na intervju s predsednikom Zdravniške zbornice Slovenije z naslovom Bi si kdo upal graditi most na alternativni način?, ki je bil objavljen v Delu, 12. decembra 2003.

»K pisanju me je vzpodbudilo pismo Stanislava Šuškoviča, objavljeno v tej rubriki 10. t. m. Njegovo mnenje je, da je homeopatija kot naravna metoda zdravljenja šarlatanstvo.
 
Nisem znanstvenica, vem pa, da znanost še ni prišla vsemu povsem do dna, enkrat pa najbrž bo. Tako bo tudi razumela, kako delujejo homeopatska zdravila. Še do danes ni dokazala obstoja psihe (duše), čeprav govori o psihologiji, psihiatriji … Za boljšo obveščenost ljudi želim prispevati svojo izkušnjo s homeopatskim zdravljenjem.
 
Stara sem 55 let. Bolehala sem za bronhialno astmo. Poleg nje me je pestilo še cel kup težav: bolečine v križu in nogah, nespečnost, slaba prebava, alergije itd. Redno sem morala jemati zdravila: tri inhalatorje flixotide, servent, berodual in claritin tablete. Ob hudih napadih dušenja sem dobivala tudi injekcije. Ugotovila sem, da mi ta zdravila vedno manj pomagajo in da imajo stranske učinke (večanje telesne teže). Zdravnika pulmologa sem vprašala, ali bi si pomagala s kakšnimi čaji, da mi ne bi bilo treba jemati toliko zdravil oz. da bi bil učinek boljši. Precej osoren odgovor je bil: »Nimamo povratnih informacij. Sprijaznite se s tem, da je astma neozdravljiva bolezen in da boste morali zdravila jemati do smrti!«
 
Sklenila sem, da poiščem alternativno zdravljenje. To se je zgodilo pred petimi leti. Našla sem zdravnika homeopata in se zdravila dve leti s homeopatskimi zdravili. Že po enem mesecu jemanja teh zdravil sem opustila vse inhalatorje in tablete. Nisem si pozdravila samo osnovne bolezni, zaradi katere sem šla na zdravljenje, ampak so prenehale tudi bolečine v križu in nogah, izboljšalo se je spanje in prebava. Shujšala sem za 13 kg. Sedaj sem že tri leta brez kakršnihkoli zdravil za astmo. Kaj bi danes na to rekel specialist pulmolog? Da so moje navedbe točne, se lahko prepriča vsak, ki išče resnico. Iz obeh mojih kartotek je razvidno stanje moje bolezni in kdaj je bil zame nazadnje napisan recept.

 
Mene ne zanimata besedi znanost in alternativa, mene zanima učinek zdravljenja. Ne trdim, da se astma pri meni ne more ponoviti, a če se bo, bom vsekakor iskala pomoč pri mojem zdravniku homeopatu.
 
Zdravstveni zavarovalnici bi moralo biti homeopatsko zdravljenje zelo zanimivo, saj je najmanj 4-krat cenejše od alopatskega. Spodobilo bi se, da bi dobili zdravniki homeopati enak status, kot ga imajo klasični zdravniki. Slovenija in Albanija sta edini državi v Evropi, kjer homeopatija kot metoda zdravljenja ni priznana. Homeopati so po osnovni izobrazbi zdravniki s končano medicinsko fakulteto in imajo tudi »znanstveno« izobrazbo, na vrh tega pa še nekaj vedenja več. Predvsem za mojega zdravnika homeopata (imena ne bom navedla) lahko rečem, da je človek z veliko začetnico in da sem se tudi jaz ob njem počutila kot človek, ne kot skupek organov.
 
Sprašujem slovenske zdravnike: Zakaj se bojite homeopatije? Vam je res kaj mar za bolnike? Ali zavestno podpirate kemično farmacevtsko industrijo, ki silno bogati na račun naših bolezni? Je mar mogoče, da je resnica, da zdravniškemu lobiju, razen častnih izjem, ni za nič drugega kakor za ugled (bela halja, ki odloča o življenju) in denar?
 
Danica Debeljak, Ptuj«
 
Vir:
DELO, Sobotna priloga, PP29, 31. januar 2004, Danica Debeljak: Odziv na »Bi si kdo upal graditi most na alternativni način?« (Delo, 12. decembra 2003)

Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih