similia similibus curentur

SLABA IZBIRA - Svet se vrti s homeopatijo, pri nas pa je treba o njej skoraj šepetati

16.05.2011 00:00
Novinarka Dela Brigite Ferlič Žgajnar ugotavlja: »Kar zadeva zdravje, Slovenci nimamo dovolj izbire. Zdaj so se mnogi navdušili, da bodo po 66 letih pri nas spet dostopna homeopatska zdravila, a so razočarani ugotovili, da jih je od več sto znanih na voljo le sedemnajst. Pa še ta po precej neugodni ceni. To je sicer začetek, obljubljajo, da bo kmalu bolje, mi pa se sprašujemo, zakaj že ni.«
Novinarka Brigite Ferlič Žgajnar v komentarju Slaba izbira ugotavlja: »Zakaj pri nas ljudem ni dano, da bi se lahko zdravili na način, ki se jim zdi primeren? Zakaj zdravnikom, ki jih zanima homeopatska veja, ne omogočimo, da poleg uradne medicine svetujejo še s tega področja, če pacienta to zanima? Ko o tovrstni zaprtosti slovenskega duha govoriš z Nemci in Avstrijci, te vprašajo, ali je Slovenija na zemeljski obli. Svet se vrti s homeopatijo, pri nas pa je treba o njej skoraj šepetati. Ko v nemški lekarni poveš, da se pri nas dobi le nekaj homeopatskih zdravil, izbuljijo oči, ti pa buljiš v njihovo pestro ponudbo. Čudiš se, ko ti razlagajo, da jim zdravnik pove, s katero homeopatsko substanco naj poskusijo pozdraviti kakšno blago vnetje. Če bi to hotel narediti slovenski zdravnik splošne medicine, bi moral najprej vrniti licenco. Pri nas sodelovanja ni. Odločiti se je treba za eno ali drugo. Mostu ni in tudi ni jasno, kdaj se bo začel graditi. Glede na težave v slovenskem gradbeništvu si upamo trditi, da bo to pozno, čeprav je že zdaj prepozno.
 
Slovenska zdravniška stroka se opira na stališče, da za homeopatijo ni dokazano, da deluje, in da deluje po učinku placeba. Če je res tako, zakaj ima potem take zadržke, da bi ji na široko odprla vrata? Če homeopatija res ni učinkovita, bo po dvestotih letih končno propadla, če pa učinek ima, toliko bolje. Dobro bo tako za zdravstveno blagajno kot blagostanje tistih, ki vanjo verjamejo. Ampak očitno temu razumevanju še nismo dorasli. V svoji nedoraslosti smo korak pred Italijo, Nemčijo, Francijo, Ameriko, Italijo, saj točno vemo, kaj je prav. Čeprav to vemo, Slovence vedno bolj mami, da bi blažje zdravstvene tegobe najprej poskušali lajšati z zdravili, ki nimajo stranskih učinkov. Iščejo nasvete, po zvezah in poznanstvih kupujejo zdravila, se samoizobražujejo … Nekdo od sogovornikov je črnohumorno dejal, da je s homeopatijo podobno kot s pornografijo: bolj jo omejuješ, zanimivejša postaja.
 
Nič čudnega, da se pri nas s homeopatskimi izdelki služi na črno. Zdravstveni politiki je očitno v interesu, da tako tudi ostane. Denar odteka v druge, bolj strpne države, ki spoštujejo pravico do široke izbire. Vsak je gospodar svojega zdravja, zato bi bilo prav, da mu demokratična država omogoči, da je to lahko. Pa naj bo to s homeopatskim načinom zdravljenja, cepljenjem otrok s cepivom, ki ga starši kot odgovorni roditelji izberejo sami, ali pa se za cepljenje sploh ne odločijo. Naj bo že konec vkalupljanja. In to z vsem spoštovanjem do uradne medicine. Da ne bo pomote. Vsak dan naredi ogromno dobrega. Problem je v miselnosti.«
 
Vir:
DELO, 16. maj 2011, Brigite Ferlič Žgajnar: Slaba izbira
Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih