similia similibus curentur

PIONIRJI IN ŠLEVE

14.04.2011 00:00
Prodor homeopatskih zdravil v slovenske lekarne vliva upanje, da se Slovenija malce pogumneje odpira spoznanjem in izkušnjam alternativnega zdravljenja, piše novinarka Jasna Arko v komentarju Primorskih novic.

Podiranje okostenelih miselnih pregrad v medicini je pri nas še najbolj podobno sizifovemu poslu. Morda tudi zato, ker sta si uradna medicina in farmacevtska industrija v Sloveniji zgradili okope, s katerih lahko trdno držita vse vajeti v svojih rokah.

 

V to so prepričani zagovorniki alternativnih metod zdravljenja, ki jih je tudi med zdravniki kar nekaj, a si tega na glas ne upajo priznati. Zlasti zato ne, ker sta v Sloveniji uradna in alternativna medicina tako vsaksebi, da zija med njima (še) globok prepad.
 
Zakaj? Le na videz težavno vprašanje, zlasti ker praksa v drugih državah EU glede podiranja teh meja nakazuje, da se ti dejavnosti vztrajno zbližujeta. Mnoge alternativne metode so v tujini že leta del uradne medicine. Medicina v nekaterih razvitih državah že s pridom sprejema vsa koristna spoznanja in učinke metod, ki pripomorejo k boljšemu, zlasti k celostnemu zdravljenju bolnikov.
 
Zakaj ostaja glede tega Slovenija v EU oaza ovir? Morda že zato, ker je pri nas uradna medicina že po pravilu okostenela veda. Drugi, zdi se, da še bolj utemeljen vzrok, pa tiči v moči farmacevtskega lobija. Slednji ima močan vpliv na zdravnike in homeopatskih zdravil ne izdeluje.
 
Osupljivo je, kako ponekod slepo sledimo napotkom EU (kot je, denimo, ukinitev rumene luči na semaforju), pri alternativi pa smo pravcate šleve, sklene komentatorka Jasna Arko.
 
Vir:
Primorske novice, 14. 4. 2011, Vesna Arko: Pionirji in šleve
STA, Primorske novice: Pionirji in šleve (14. 4.)

Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih