similia similibus curentur

O ZDRAVNIKIH IN HOMEOPATIJI V ODDAJI TEDNIK

09.01.2012 00:00
Novinarka Maša Stanovnik je za oddajo Tednik pripravila prispevek o absurdnem položaju zdravnikov v Sloveniji, ki želijo zdraviti s homeopatijo. V uvodu je Janko Šopar dejal: “Tudi zaradi homeopatije, ki je v vseh državah Evropske unije del uradne medicine, se pri nas krešejo iskre. Med klasično šolsko medicino in različnimi komplementarnimi vejami je postavljena ostra ločnica. Tako ostaja Slovenija edina država v Uniji, kjer zdravniku, če se ukvarja s homeopatijo, odvzamejo licence.”
Novinarka Maša Stanovnik se je o homeopatiji in statusu zdravnikov pogovarjala s podpredsednico Slovenskega homeopatskega društva Katarino Velikonja, dr. med., z zdravnikom homeopatom Živanom Krevlom, dr. med. in z nemškim zdravnikom in homeopatom dr. Joachimom Grossom. Za mnenje pa je vprašala tudi državnega sekretarja ministrstva za zdravje dr. Ivana Eržena, dr. med. Celoten prispevek si lahko ogledate na spletni strani oddaje Tednik.
 
Novinarka Maša Stanovnik v prispevku ugotavlja, da je homeopatija v vsej Evropski uniji priznana kot del uradne medicine, razen v Sloveniji. Smo namreč edina država, kjer doktorju medicine, torej zdravniku, odvzamejo zdravniško licenco, če se ukvarja s homeopatijo. Zdravniška zbornica je nedavno zdravnici grozila z odvzemom licence, ker je zdravila s homeopatijo.
 
V naši obstoječi zakonodaji najdemo glede homeopatije še celo vrsto drugih absurdov. Homeopatija je registrirana kot zdravstvena dejavnost, homeopat je zdravnik, homeopatska zdravila so zdravila za uporabo v humani medicini. A kljub temu zdravnik (homeopat) ne sme predpisovati homeopatskih zdravil.
 
Novinarka Maša Stanovnik je vprašala državnega sekretarja dr. Ivana Eržena, dr. med., zakaj je v Sloveniji prišlo do takšnega absurdnega položaja. Dr. Eržen je odgovoril: “Jaz vam odkrito povem, da jaz tega tudi ne znam razložiti, zakaj je do tega prišlo, do takih recimo nelogičnosti.”
 
Na vprašanje novinarke kdo vztrajno preprečuje, da bi lahko imeli zdravniki homeopati enak status kot povsod drugod v Evropi, pa je dr. Ivan Eržen odgovoril: “To so verjetno posamezniki, ki imajo tako mnenje in so ga uspeli pač tudi na nek način z vztrajnostjo vgraditi v obstoječo zakonodajo.”
 
Zdravnik homeopat Živan Krevel, dr. med. je med drugim povedal, da je septembra 2011 vrhovno sodišče na Švedskem odločilo, da je zdravnikom dovoljeno zdraviti s homeopatijo, čeprav je tudi njihova zdravniška zbornica zelo konzervativna, ravno tako kot naša. Položaj v Sloveniji je popolnoma čuden, ki se mu na žalost smejijo po celi Evropi.
 
Podpredsednica Slovenskega homeopatskega društva Katarina Velikonja, dr. med. je poudarila, da se homeopatska zdravila smejo prodajati samo v lekarnah, izdajati jih smejo samo lekarniški farmacevti z dodatnimi znanji iz homeopatije, s homeopatijo pa lahko zdravijo samo zdravniki (op. osebe z diplomo medicinske fakultete in dodatnimi znanji iz homeopatije). Dodala je še, da se verjetno sliši absurdno, vendar želijo homeopatsko zdraviti ljudi tudi veterinarji, farmacevti, kozmetičarke in drugi, ki niso zdravniki, ti se nenadoma začutijo kompetentne zdraviti s homeopatijo.
 
Novinarka Maša Stanovnik ugotavlja, da v Evropi nimajo problemov s tako ostrim ločevanjem med šolsko medicino in homeopatijo in zdravnik, ki je hkrati tudi homeopat sam izbere katero metodo zdravljenja bo uporabil. V Nemčiji na primer zdravljenje s homeopatijo krijejo celo zavarovalnice.
 
Nemški zdravnik in homeopat dr. Joachim Gross je med drugim dejal, da večina zavarovalnic v Nemčiji, na primer velika zavarovalnica Techniker Krankenkasse, ki ima 3 milijone članov, plačuje homeopatsko zdravljenje tudi na koncesijo.
 
Novinarka Maša Stanovnik je prispevek zaključila z besedami: “glede na to, da imajo pri nas tudi živali pravico do zdravljenja s homeopatijo, se ljudje upravičeno sprašujemo, kdaj bomo končno tudi mi dobili pravico do izbire zdravnikov homeopatov.”
 
Vir:
RTV Slovenija, Oddaja Tednik (9. januar 2012), Maša Stanovnik: Pomagala šele homeopatija (od 19:50 do 27:05)
Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih