similia similibus curentur

PRI HOMEOPATIJI SMO ŠE ZA EVROPO

03.07.2013 00:00
Predsednik Lekarniške zbornice Slovenije Miran Golub je za današnjo izdajo časnika Finance dejal, da je oteževalna okoliščina zakonodajna zahteva, da zdravniki ne smejo prakticirati obeh medicin, konvencionalne in homeopatske, hkrati. Poudaril je, da "tukaj precej zaostajamo za Evropo."
Novinarka Andreja Lončar je v prispevku o prehranskih dopolnilih namenila poglavje tudi homeopatskim zdravilom ter za mnenje prosila predsednika Lekarniške zbornice Slovenije. Njen prispevek v nadaljevanju povzemamo:
 
"Število registriranih homeopatskih zdravil, ki so na slovenskem trgu v prodaji od leta 2011, narašča. Zdaj je registriranih nekaj več kot 60 enostavnih homeopatskih zdravil enega proizvajalca, so nam sporočili iz Lekarniške zbornice Slovenije (LZS). Spomnimo, homeopatska zdravila dovoljenje za prodajo na trgu pridobivajo po poenostavljenem postopku, kar pomeni, da predlagatelju ni treba predložiti podatkov o učinkovitosti zdravila. Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) namesto kakovosti, varnosti in učinkovitosti zdravil preveri le prvi dve sestavini, utemeljena mora biti tudi homeopatska uporaba zdravil.
 
Bolj ozaveščeni porabniki, večja prodaja
 
S poznavanjem homeopatskega zdravljenja pri bolnikih narašča tudi povpraševanje, še pravijo na LZS. "S trenutnim naborom homeopatskih zdravil farmacevti v lekarni uspešno svetujejo pri samozdravljenju s homeopatskimi zdravili pri akutnih zdravstvenih težavah, kot so prehlad, kašelj, alergija, poškodbe, piki žuželk," pravi predsednik zbornice Miran Golub.
 
Svetovanje bolniku pri izdajanju homeopatskih zdravil je zelo pomembno in obsežno, dodaja Golub. "V tujini so zelo priljubljene mešanice homeopatskih zdravil s terapevtskimi indikacijami, kjer farmacevt lahko hitro in uspešno svetuje. Za svetovanje enostavnih homeopatskih zdravil je potrebna poglobljena obravnava, ki zahteva daljši čas," še razlaga sogovornik. Kot navaja zakonodaja, lahko homeopatska zdravila prodajajo le magistri farmacije, ki so opravili dodatno usposabljanje. Golub pravi, da je osnovno izobraževanje iz homeopatije pri LZS do zdaj uspešno končalo 268 magistrov farmacije, vsakoletne nadaljevalne učne delavnice pa se udeleži več kot sto magistrov farmacije z opravljenim osnovnim izobraževanjem.
 
Težave za ponudnike
 
Na slovenskem trgu so za zdaj na voljo le zdravila enega proizvajalca (op. Remedia). Pri tem Golub pravi, da je naš trg specifičen. "Tuji proizvajalci homeopatskih zdravil se na slovenskem trgu spopadajo z določenimi težavami: homeopatska zdravila ne smejo imeti označene terapevtske indikacije na ovojnini, kar je sicer praksa v drugih državah Evropske unije," pojasnjuje.
 
Dodatna oteževalna okoliščina pa je po Golubovem mnenju zakonodajna zahteva, da zdravniki ne smejo prakticirati obeh medicin, konvencionalne in homeopatske, hkrati. "Tukaj precej zaostajamo za Evropo," pravi Golub."
 
Vir:
FINANCE, 3. julij 2013, Andreja Lončar: Prehranska dopolnila: Na področju oglaševanja še vedno veliko kršitev
Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih