similia similibus curentur

HOMEOPATIJA - ZNANSTVENA METODA ALI MAZAŠTVO?

13.09.2004 00:00
Novinarka Danica Cmrečnjak v prispevku v časopisu Dnevnik ugotavlja, da se v Avstriji s homeopatskimi zdravili zdravi 75, v Nemčiji pa od 60 do 80 odstotkov vseh bolnikov.
Novinarka Dnevnika Danica Cmrečnjak v prispevku Homeopatija - znanstvena metoda ali mazaštvo? piše:
 
»Razen v Sloveniji in Albaniji je povsod po Evropi, pa tudi v ZDA in velikem delu sveta homeopatija priznana kot zdravstvena metoda, pri kateri zdravijo bolnike s posebej pripravljenimi zdravili iz naravnih snovi. "Gre za dodatno oziroma za dopolnjujoče, ne za nadomestno zdravljenje osnovnega zdravljenja. Pomaga predvsem pri kroničnih boleznih, kjer zdravila tradicionalne medicine ne pomagajo več oziroma jih bolniki zaradi stranskih učinkov ne prenesejo več," pojasnjuje tajnica Slovenskega homeopatskega društva zdravnica Ana Krušič Kaplja.
 
Konec tedna se je okoli 50 udeležencev zbralo v Fiesi na tridnevnem seminarju za zdravnike, farmacevte in veterinarje, ki je potekal v okviru triletnega izobraževanja homeopatov, prireja pa ga Slovensko homeopatsko društvo s sedežem v Mariboru.
 
"V Sloveniji je ta čas okoli deset zdravnikov homeopatov, s pomočjo te metode pa se zdravi vse več naših bolnikov. V Avstriji se s homeopatskimi zdravili zdravi že 75 odstotkov, v Nemčiji pa po uradnih statistikah od 60 do 80 odstotkov vseh bolnikov. Pri nas je največji odpor proti tej metodi med zdravniki, saj nekateri menijo, da učinek homeopatije ni znanstveno dokazan. Izkušnje pa kažejo pozitivne učinke zdravljenja," zatrjuje ustanoviteljica Slovenskega homeopatskega društva zdravnica Maruška Reiter, ki je strokovnjakinja za anesteziologijo in intenzivno medicino na univerzitetni kliniki na Dunaju, kjer ima tudi zasebno homeopatsko prakso.
 
"Uradno se zdravniki v Sloveniji ne smemo ukvarjati s homeopatijo, saj jo pri nas še vedno obravnavajo kot mazaštvo," pravi Ana Krušič Kaplja, ki ima avstrijska potrdila, da se lahko ukvarja s homeopatijo, in je zaradi tega opustila slovensko zdravniško licenco. "Žal se pri nas s homeopatijo ukvarja tudi veliko neusposobljenih `strokovnjakov`, vendar se v Slovenskem homeopatskem društvu borimo, da bi se z njo ukvarjali le zdravniki, tako kot v tujini," pravi Krušičeva. Do maja letos oziroma vstopa Slovenije v EU pri nas ni bila dovoljena niti prodaja homeopatskih zdravil in so bolniki hodili ponje čez mejo, po 1. maju pa so naši homeopati lahko sprožili postopek za registracijo zdravil.
 
"Na ministrstvu za zdravje so nam obljubili, da bo po vstopu v EU tudi v Sloveniji ta metoda priznana kot dodatna možnost zdravljenja, podobno kot akupunktura, vendar za zdaj še nič ne vemo, kaj se na tem področju dogaja," obžaluje Krušičeva.
 
Na seminarju je sodeloval tudi zdravnik Rainer Appell iz Berlina, ki se s homeopatijo ukvarja že več kot dvajset let. "Gre za metodo, ki obravnava bolnika kot celoto in ne le njegovih posameznih organov. To je medicina za vse bolne ljudi in živali, pri čemer upoštevamo in uporabljamo znanje tradicionalne medicine," pojasnjuje. "Verjamem v prihodnost homeopatije. Gre za poceni metodo, ki zadovoljuje potrebe bolnika, saj si ta želi, da ga obravnavamo kot človeka, ne pa da ga odpravimo le z receptom in zdravilom."«
 
Vir:
DNEVNIK, 13. september 2004, Danica Cmrečnjak: Homeopatija - znanstvena metoda ali mazaštvo?
Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih