similia similibus curentur

PRVA STRATEGIJA WHO ZA TRADICIONALNO MEDICINO 2002–2005

07.01.2002 00:00
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je januarja izdala prvo Strategijo za tradicionalno, komplementarno in alternativno medicino za obdobje 2002–2005. WHO ugotavlja, da uporaba nekonvencionalnih metod zdravljenja v razvitih državah strmo narašča, zato želi opredeliti vlogo teh metod zdravljenja v zdravstvenem sistemu ter določiti strategijo glede politike, varnosti, učinkovitosti, kvalitete, dostopnosti in racionalne uporabe.

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO, World Health Organization), katere članica je tudi Slovenija, je januarja 2002 izdala prvo Strategijo za tradicionalno, komplementarno in alternativno medicino za obdobje 2002–2005 (WHO Traditional Medicine Strategy 2002–2005), v kateri je vključena tudi homeopatija.
 
WHO ugotavlja, da uporaba nekonvencionalnih metod zdravljenja v razvitih državah strmo narašča, zato želi opredeliti vlogo teh metod zdravljenja v nacionalnem zdravstvenem sistemu ter določiti strategijo glede politike, varnosti, učinkovitosti, kvalitete, dostopnosti in racionalne uporabe. Pri tem našteva številne probleme, ki se lahko pojavljajo in daje smernice, kako naj bi se reševali:

- Kar se tiče politike, priproroča vključitev tradicionalne in komplementarne/alternativne medicine v nacionalne zdravstvene sisteme držav članic.


- Glede varnosti, učinkovitosti in kvalitete tradicionalnih in komplementarnih metod zdravljenja meni, da je treba spodbujati varnost, učinkovitost in kvaliteto tradicionalne in komplementarne medicine s širjenjem osnovnega znanja o teh metodah zdravljenja in zagotavljanjem regulativnih standardov in standardov kvalitete.


- Glede dostopnosti do teh metod zdravljenja meni, da jo je treba povečati, s posebnim poudarkom na dosegljivosti za revnejši sloj, ki si ne more privoščiti dragega zdravljenja šolske medicine. To sicer velja za revne države, vendar pa lahko kmalu postane resen problem tudi v razvitejših državah oziroma pri nas, saj povprečen državljan Slovenije čedalje težje pride do ustreznega zdravljenja, ki bi bilo poleg tega tudi pravočasno, ne glede na to, da ima uradno do njega vso pravico.


- Racionalna uporaba tradicionalne in komplementarne medicine naj bi obsegala promocijo primernih metod nekonvencionalnega zdravljenja.
 
Implementacija strategije naj bi se najprej osredotočila na prvi točki. Z doseganjem varnosti, učinkovitosti in kvalitete naj bi se zagotovili potrebni temelji za večjo dostopnost in racionalno uporabo teh metod zdravljenja.
 
Vir:
WHO Traditional Medicine Strategy 2002–2005

Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih