similia similibus curentur

PROF. DR. ELDAR M. GADŽIJEV O HOMEOPATIJI

13.03.2015 00:00
Prof. dr. Eldar M. Gadžijev je v intervjuju za Mladino dejal: “Moti pa me, kako nasprotniki homeopatije vedno poudarjajo možnost napak, nepravilnega ukrepanja, zlorab. A ta možnost obstaja vedno in povsod.”
Novinar Mladine Staš Zgonik se je za petkovo izdajo Mladine pogovarjal s prof. dr. Eldarjem M. Gadžijevom, upokojenim kirurgom, nekdanjim glavnim urednikom revije Isis, nekdanjim članom Komisije RS za medicinsko etiko ter profesorjem na obeh medicinskih fakultetah. Celoten intervju si lahko preberete v Mladini (št. 11, str. 28-33), odgovore, ki se nanašajo na homeopatijo, pa si lahko preberete tudi v nadaljevanju:
 
»Zdravniška zbornica Slovenije je pred kratkim sprejela sklep, da ukvarjanje s homeopatijo ne bi več smelo biti razlog za odvzem licence. Se strinjate?
 
Razprava o tem se še nadaljuje. To je bil na neki način izsiljen kompromis. Krmarjenje med znanostjo in tem, kar ljudje potrebujejo, ni zelo preprosto. Medicina ni samo prirodoslovna znanost, je tudi nekaj humanizma, pa še kaj drugega. Moti pa me, kako nasprotniki homeopatije vedno poudarjajo možnost napak, nepravilnega ukrepanja, zlorab. A ta možnost obstaja vedno in povsod. V homeopatijo kot tako ne morem verjeti. Sem pač tako vzgojen. Vendar verjamem, da ima lahko zdravnik, ki se ukvarja še s homeopatijo, celovitejši odnos do bolnika. Zame nesprejemljivo pa je, da nekdo, ki nima medicinskega znanja, s homeopatijo zdravi “resne” bolnike.
 
Torej zadevo podpirate? Dejansko veliko ljudi ne potrebuje nikakršnega zdravila, a od zdravnika pri pregledu pričakuje, da jim bo kaj predpisal. Če so to sladkorne kroglice, so pač sladkorne kroglice.
 
Gre za odgovornost. Če zaupamo, da bo zdravnik ravnal odgovorno, potem v tem ne vidim težav. Sam se homeopatije ne bi nikoli lotil, ker jo premalo poznam in nisem pripravljen sprejeti odgovornosti. Zakaj menite, da so v drugih državah homeopatijo dopustili? Zato, da je regulirana. Pri nas pa še naprej vlada neko nezaupanje. Tako kot pri evtanaziji, kjer je prav tako osrednji argument proti njej možnost zlorab.
 
Menite, da bi sprejetje homeopatije utegnilo odpreti vrata tudi drugim vejam alternativne medicine?
 
Zagotovo bo za homeopatijo prišlo še kaj drugega. Prva “alternativna” metoda, ki je prodrla v slovensko medicino, je bila tako ali tako akupunktura. In metoda je uspešna, ni je pa mogoče uvrstiti v klasični koncept zdravljenja. Meridijanov, ki naj bi bili razporejeni po telesu, med operativnim posegom ne vidiš nikjer.
 
Ste sami kdaj uporabljali kakšno alternativno metodo?
 
Nisem, se mi je pa neredko dogajalo, da so me bolniki prosili, ali bi lahko k njim prišel kakšen bioenergetik ali kaj podobnega. Vedno sem dovolil. Če jim je pomagalo, super.
 
No, se pa zdaj, ko sem upokojen, ukvarjam z zeliščarstvom. To znanje, ki je nekoč obstajalo, nam je res uspelo zatlačiti nekam globoko. Aspirin je na primer odlično zdravilo, a ima vsaj dva neprijetna neželena učinka draženje želodca in motnje strjevanja krvi. Če pa veste, da so podobne sestavine tudi v brestovolistnem osladu ali lubju bele vrbe, si lahko iz tega naredite čaj. Ravno tako bo pomagalo, neželenih učinkov pa ne bo. A žal je preprosteje vzeti tableto kot skuhati čaj, pa še pravi odmerek je težko zadeti.«
 
Vir:
Mladina, 13. marec 2015, Staš Zgonik: Dr. Eldar M. Gadžijev
Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih