Novice
Miloš Žužek se je v reviji Pravna praksa ponovno odzval na pisanje gospoda Trohe, ki očitno premalo pozna problematiko, o kateri piše in zato so tudi njegovi zaključki napačni.
Zdravnik homeopat Jošt Klemenc je v prispevku »Pri homeopatiji ne gre za nič nenavadnega«, ki je bil objavljen na portalu Iskreni.net, pojasnil, kaj je homeopatija.
Pri Slovenskem homeopatskem društvu (1) budno spremljamo dogajanje na področju homeopatije, saj si že dolgo prizadevamo za ustrezno zakonsko ureditev tega področja za zdravnike. Tako smo zasledili tudi oba nedavna članka na to temo v Pravni praksi.
Da bi se področje nekonvencionalne medicine sistemsko uredilo v korist pacientov in da bi se odpravile protiustavne omejitve terapevtske svobode zdravnikov, je treba čim prej pristopiti k dokončnemu oblikovanju in sprejetju Zakona o dopolnilnih, tradicionalnih in alternativnih oblikah diagnostike, zdravljenja in rehabilitacije, katerega okvirna izhodišča je ministrstvo za zdravje objavilo že novembra 2017.
Pri uživanju homeopatskih zdravil moramo kar precej dobro vedeti, kdaj in zakaj smo konkretno homeopatsko zdravilo zaužili ali ga dali otroku, opozarja zdravnik homeopat Jošt Klemenc, dr. med.
Svetovni teden homeopatije, ki vsako leto poteka od 10. do 16. aprila, je namenjen globalnemu ozaveščanju javnosti o načinu zdravljenja, ki ga je utemeljil nemški zdravnik dr. Samuel Hahnemann. Slovenskemu zdravniku, ki je temeljni nosilec homeopatskega zdravljenja in edini usposobljen za zdravljenje ljudi in predpisovanje zdravil, še vedno grozi odvzem ali neizdaja licence.
Med praznimi obljubami vseh dosedanjih zdravstvenih ministrov, da bodo izboljšali slovensko zdravstvo, je tudi ureditev homeopatije. Nekaj, kar ima vsa napredna Evropa, pri nas pa že od leta 1992 nič.
Slovenija je edina med državami Evropske unije, kjer zdravnika, ki ima dodatna znanja iz homeopatije, kolegi ponižajo v zdravilca in mu odvzamejo zdravniško licenco oziroma mu je ne izdajo. Zdravnik – ki je edini pooblaščen za predpisovanje zdravil – homeopatskih zdravil ne sme predpisati, ker ne sme zdraviti s homeopatijo. O tej evropski posebnosti slovenskega zdravstva se je novinarka Tatjana Svete pogovarjala z zdravnikom homeopatom dr. Živanom Krevlom. S homeopatijo se uspešno ukvarja zadnjih četrt stoletja.
Novinarka Marija Šelek v zadnji številki revije Zarja ugotavlja, da Slovenija ostaja edina država članica Evropske unije, ki diskriminira in z odvzemom zdravniške licence kaznuje zdravnike le zato, ker imajo dodatna znanja iz homeopatije. Različni zdravstveni ministri so obljubili, da bodo uredili položaj homeopatije, pa se to od leta 1992 še ni zgodilo. Tudi urad varuha za človekove pravice je zakonodajalcu v več letnih poročilih naložil, naj nikar ne odkrivajo tople vode – samo ozreti se je treba v Avstrijo, Nemčijo, Francijo, Švico ali Belgijo.
Še dve homeopatski zdravili sta pridobili dovoljenje za promet, tako da je sedaj v naših lekarnah na voljo že 89 homeopatskih zdravil.
Na spletnem portalu Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje je obširna predstavitev poklica zdravnika homeopata.