Novice
Državni zbor je na 21. redni seji 27. oktobra 2020 sprejel priporočilo, s katerim priporoča vsem institucijam in funkcionarjem na vseh ravneh, da upoštevajo priporočila Varuha človekovih pravic Republike Slovenije, zapisana v 25. rednem poročilu Varuha človekovih pravic za leto 2019. Med njimi je že vrsto let nerealizirano priporočilo Varuha, da naj se zakonsko uredi izvajanje homeopatije za zdravnike.
Varuh človekovih pravic je v svojem poročilu za leto 2019 še posebej izpostavil neuresničena priporočila. V celoti ali delno neizvedenih preteklih priporočil je več kot 200, nekatera se vlečejo že od leta 2013, pa so še vedno aktualna, a jih pristojni organi niso vzeli dovolj resno. Med njimi je že vrsto let nerealizirano priporočilo Varuha, da se zakonsko uredi izvajanje homeopatije za zdravnike oz. nujnost zakonske ureditve področja dopolnilnih, tradicionalnih in alternativnih oblik diagnostike, zdravljenja in rehabilitacije.
Ministrstvo za zdravje se je na portalu PREDLAGAM.VLADI.SI odzvalo na pobudo državljanov o ureditvi statusa zdravnikov, ki zdravijo oziroma bi želeli zdraviti s homeopatijo. Odgovorili so, da si bo ministrstvo v prihodnje prizadevalo za primerno in celovito ureditev tega področja. Ponovno so popolnoma ignorirali opozorilo Varuha človekovih pravic, ki je že večkrat javno opozoril na nesprejemljivo časovno nedorečenost in dolgotrajnost priprave Zakona o dopolnilnih, tradicionalnih in alternativnih oblikah diagnostike, zdravljenja in rehabilitacije (Letno poročilo varuha za leto 2019, priporočilo št. 96).
Varuh Peter Svetina je v Letnem poročilu Varuha človekovih pravic za leto 2019 ponovno opozoril na nesprejemljivo časovno nedorečenost in dolgotrajnost priprave Zakona o dopolnilnih, tradicionalnih in alternativnih oblikah diagnostike, zdravljenja in rehabilitacije. V priporočilu št. 96 je pozval: »Varuh priporoča Ministrstvu za zdravje, naj nemudoma določi časovni načrt za pripravo predloga zakona o dopolnilnih, tradicionalnih in alternativnih oblikah diagnostike, zdravljenja in rehabilitacije ter zagotovi, da bo predlog tega novega zakona v skladu s časovnim načrtom (čim prej) poslan v javno obravnavo.«
Še tri homeopatska zdravila so pridobili dovoljenje za promet, tako da je sedaj v naših lekarnah na voljo že 92 homeopatskih zdravil.
Novinarka Mateja Hana Hočevar je za torkovo prilogo Ona časopisa Delo pripravila daljši intervju z zdravnikom homeopatom Živanom Krevlom.
V majski številki strokovne revije ISIS je akad. prof. dr. Marjan Kordaš, dr. med. prevedel in priredil prispevek Komplementärmedizin: Homöopathie - Pro & Contra, ki je bil objavljen v Österreichische Ärztezeitung 25. novembra 2019.
V aprilski številki revije Bodi eko je objavljen članek o alternativnih oblikah zdravljenja, v katerem je zdravnik homeopat Živan Krevel predstavil homeopatijo.
Na spletni strani Centralne baze zdravil je objavljen najnovejši seznam homeopatskih zdravil, ki so pridobila dovoljenje za promet.
Varuh človekovih pravic Peter Svetina je 7. januarja 2020 na delovnem srečanju gostil ministra za zdravje Aleša Šabedra. Skupaj s sodelavci so se pogovarjali o (ne)uresničevanju priporočil Varuha človekovih pravic z delovnega področja Ministrstva za zdravje.
Na spletnem portalu Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje je obširna predstavitev poklica zdravnika homeopata.