Novice
Evropski parlament priznava prednosti komplementarne medicine, poudarja pomen holističnega, integrativnega pristopa, osredotočenega na pacienta ter spodbuja uporabo komplementarne medicine.
Javna agencija RS za zdravila in medicinske pripomočke bo v okviru predsedovanja Slovenije Svetu EU, 10. novembra 2021, gostila sestanek Delovne skupine za homeopatska zdravila (HMPWG), ki deluje v okviru mreže vodij nacionalnih organov za zdravila (HMA).
Državni zbor je sprejel priporočilo, s katerim priporoča vsem institucijam in funkcionarjem na vseh ravneh, da upoštevajo priporočila Varuha človekovih pravic Republike Slovenije, zapisana v 26. letnem poročilu Varuha človekovih pravic za leto 2020. Med njimi je že vrsto let nerealizirano priporočilo Varuha, da naj se zakonsko uredi izvajanje homeopatije za zdravnike.
Varuh človekovih pravic je v Letnem poročilu za leto 2020 še posebej izpostavil pretekla aktualna priporočila, ki ostajajo v celoti neuresničena. Med njimi je že vrsto let neuresničeno priporočilo Varuha, da se zakonsko uredi izvajanje homeopatije za zdravnike oz. nujnost zakonske ureditve področja dopolnilnih, tradicionalnih in alternativnih oblik diagnostike, zdravljenja in rehabilitacije za zdravnike.
Varuh Peter Svetina je v Letnem poročilu Varuha človekovih pravic za leto 2020 ponovno opozoril na nesprejemljivo časovno nedorečenost in dolgotrajnost priprave Zakona o dopolnilnih, tradicionalnih in alternativnih oblikah diagnostike, zdravljenja in rehabilitacije za zdravnike.
Čeprav se homeopatska zdravila v slovenskih lekarnah prodajajo že od aprila 2011, je Slovenija še vedno edina država članica Evropske unije, kjer zdravnik zaradi neskladne zakonodaje ne sme predpisati homeopatskih zdravil na recept, ker ne sme zdraviti s homeopatijo.
Homeopatska zdravila so edina zdravila za uporabo v humani medicini, ki jih zdravniki v Sloveniji še vedno ne smejo predpisati na zdravniški recept, čeprav so dobila dovoljenje JAZMP za promet z zdravilom in se smejo izdajati le v lekarnah, nekatera pa se lahko izda le na zdravniški recept. Kljub številnim pozivom k ureditvi tega ustavnega in zakonskega neskladja, tudi Varuha človekovih pravic, Vlada še ni posredovala novega zakona v sprejetje Državnemu zboru. Na ureditev tega področja za zdravnike čakamo že od leta 1992. Težko je razumeti, zakaj smo edina država članica Evropske unije, kjer zdravnikom ni dovoljeno pri zdravljenju uporabljati tudi homeopatije in prepisovati homeopatskih zdravil.
Danes je svetovni dan homeopatije. Po podatkih Evropske komisije naj bi se v Evropi zdravilo s homeopatijo več kot 22 odstotkov oz. več kot 100 milijonov ljudi. Svetovna zdravstvena organizacija je homeopatijo uvrstila na drugo mesto med prvimi petimi najpogosteje izbranimi nekonvencionalnimi metodami zdravljenja v svetu.
Na spletnem portalu Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje je obširna predstavitev poklica zdravnika homeopata.