HOMEOPATSKA ZDRAVILA V SLOVENSKIH LEKARNAH PRISOTNA DVE LETI
Homeopatijo je pred dvesto leti utemeljil in v praksi potrdil nemški zdravnik dr. Samuel Hahnemann (1755-1843), že za časa njegovega življenja pa se je razširila po vsem svetu. V 19. stoletju se je uveljavila tudi na Slovenskem.
Kot je povedala predsednica Slovenskega homeopatskega društva Irena Gorišek, je homeopatsko zdravljenje učinkovito praktično na vseh področjih, če ga le znamo pravilno uporabljati, "to pomeni, da mora imeti zdravnik homeopat s homeopatijo dovolj izkušenj, predvsem pa veliko znanja".
Zdravljenje temelji na načelu, da se podobno zdravi s podobnim. To spoznanje je rezultat induktivne metode sklepanja in pomeni, da se morajo bolnikovi simptomi in znaki ujemati s simptomi in znaki, ki jih homeopatsko zdravilo povzroča na zdravih ljudeh. Goriškova je poudarila, da ima šolska medicina "absolutno" prednost pri urgentnih stanjih, kjer homeopatija pomaga do določene mere in je ne moremo uporabiti kot edine možnosti.
Zadnja raziskava javnega mnenja, v kateri je sodelovalo 5725 vprašanih in je bila narejena pred dvema letoma, je pokazala, da homeopatiji v Sloveniji zaupa 18 odstotkov slovenske populacije v starosti od 35 do 75 let ter 15 odstotkov v starosti od 15 do 34 let. Goriškova je ob tem pojasnila, da so glede na dejstvo, da homeopatija pri nas ni del zdravstvene dejavnosti oz. uradne medicine, odstotki zaupanja visoki.
Prva homeopatska zdravila smo v slovenske lekarne dobili aprila 2011, do danes pa jih je registriranih že 63. Kot so za STA povedali na Lekarniški zbornici Slovenije, jih je mogoče kupiti v 180 lekarniških enotah, a le v primeru, če je v lekarni prisoten magister farmacije z dodatnimi znanji iz homeopatije. Po predlogu novega zakona o zdravilih je predvidena prepoved pisanja indikacij na homeopatska zdravila, kar pa mnoge proizvajalce odvrne od prihoda na slovenski trg, so še opozorili na zbornici.
Na Javni agenciji RS za zdravila in medicinske pripomočke so medtem za STA povedali, da imajo v obravnavi še 14 dodatnih vlog za pridobitev dovoljenja za promet s homeopatskimi zdravili.
S pripravami na prihod homeopatskih zdravil so v okviru Lekarniške zbornice Slovenije z organizacijo usposabljanj za magistre farmacije sicer pričeli že leta 2005, doslej pa jih je program uspešno zaključilo več kot 270.
Tudi v Slovenskem homeopatskem društvu so izobrazili približno 100 zdravnic in zdravnikov. Vendar pa večina homeopatije ne prakticira, saj je Slovenija še vedno edina država članica Evropske unije, ki zdravniku, če zdravi tudi s homeopatijo, odvzame licenco za šolsko medicino, je še povedala Goriškova.
Vir:
STA, 13. april 2013: Homeopatska zdravila v slovenskih lekarnah prisotna dve leti