NA POSVETU MEDICINA IN PRAVO O ALTERNATIVNI MEDICINI

24.03.2007 00:00
Posvet Medicina in pravo v sodelovanju s Pravno fakulteto in Medicinsko fakulteto Univerze v Mariboru že 16. leto zapored organizirata mariborsko zdravniško in pravniško društvo.

Zdravniško društvo Maribor in Pravniško društvo Maribor v sodelovanju s Pravno fakulteto in z Medicinsko fakulteto Univerze v Mariboru so 23. in 24. marca organizirali 16. posvetovanje Medicina in pravo. V soboto, 24. marca 2007, pa je bil posvet posvečen zdravilstvu.
 
Na sobotnem posvetu so sodelovali: doc. dr. Borut Holcman (Uradna in neuradna medicina v zgodovini), mag. Viktor Planinšec (Nov zakon o zdravilstvu), akademik prof. dr. Matija Horvat (Zdravilstvo v luči nove zakonodaje), Živan Krevel (Homeopatija in znanstvene raziskave), ddr. Christa Jessel-Holst (Alternativna medicina v Nemčiji), prof. dr. Matjaž Zwitter (Onkologija in alternativne metode zdravljenja), prof. dr. Marija Draškić (Alternativna medicina v Srbiji), prof. dr. Ksenija Turković (Alternativna medicina - primer Hrvaške), Alenka Jelenc Puklavec (Polje kaznivosti v zvezi z izvajanjem alternativnih metod zdravljenja) in drugi.
 
Predsednik Slovenskega homeopatskega društva Živan Krevel, dr. med., je na posvetu predstavil prispevek Homeopatija in znanstvene raziskave. Poudaril je, da obstaja veliko znanstvenih raziskav, ki kažejo na pozitiven učinek homeopatije. Bolniki homeopatijo dobro sprejemajo in želijo, da je vključena v zdravstveno dejavnost. Prav tako je razmerje med ceno in učinkovitostjo na strani homeopatije. Ne glede na dejstva, ki jih zakonodajalec ni dobro preučil, je homeopatija za zdaj “izgnana” v predlog zakona o zdravilstvu.
 
Predsednik Slovenskega homeopatskega društva je zaključil predstavitev z ugotovitvijo, da »vse kaže, da je politična obravnava homeopatije v obratnem sorazmerju z njeno vrednostjo«.
 
Ddr. Christa Jessel-Holst (Max Planck Institute for Comparative and International Private Law,, Hamburg) je bila presenečena nad ureditvijo alternativne medicine v Sloveniji ter nad izrazito odklonilnim odnosom slovenske šolske medicine do alternativne medicine. Poudarila je, da imajo zdravniki v Nemčiji terapevtsko svobodo, kar pomeni, da lahko izvajajo različne alternativne oblike zdravljenja, če so seveda zanje usposobljeni ter če zanje zaprosijo njihovi pacienti. V Nemčiji s homeopatijo zdravijo zdravniki z licenco. Popolnoma nerazumljivo se ji je zdelo, da se zdravniku v Sloveniji odvzame licenca, če obvlada tudi druge oblike zdravljenja ter da se ga preimenuje v »zdravilca«.

Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih