ZDRAVITI JE MOGOČE PO VEČ POTEH

25.04.2014 00:00
Novinarka Tina Kralj je vprašala slovenske zdravnike, ali je mogoča soobravnava bolezni in stanj med uradno medicino ter alternativnimi in komplementarnimi metodami zdravljenja ter ugotovila, da je to odvisno od tega, kje živite. V Sloveniji je to večinoma odvisno od odprtosti zdravništva. S homeopatijo lahko zdravi le zdravnik, vendar če se zdravnik v Sloveniji odloči za to metodo, mu Zdravniška zbornica odvzame licenco.
Novinarka Tina Kralj je v reviji Medicina in ljudje pripravila prispevek Integrativna medicina kot most do uradne medicine.
 
O homeopatiji se je pogovarjala s Špelo Peternelj, dr. med., članico Upravnega odbora Slovenskega homeopatskega društva. Celoten članek si lahko preberete v tiskani ali spletni izdaji, v nadaljevanju povzemamo le pogovor s Špelo Peternelj:
 
Homeopatija v onkologiji
 
»Zdravnik z dodatnimi znanji iz homeopatije pozna prednosti in omejitve tako šolske medicine kot homeopatije. In prav to mu omogoča, da za vsakega bolnika izbere najboljše, najbolj učinkovito in tudi najvarnejše zdravilo in metodo zdravljenja,« poudarja zdravnica homeopatinja Špela Peternelj, specialistka družinske medicine iz Škofje Loke, ki je leta 2008 po dvajsetih letih dela v polivalentni ambulanti za otroke in odrasle vrnila koncesijo in od takrat zdravi s pomočjo homeopatije. Žal, pravi, saj bi bilo za bolnike najbolje, da bi tudi v Sloveniji lahko obe metodi uporabljali združeno.
 
»Po vsej Evropi zdravniki v svoji ambulanti lahko zdravijo z metodami šolske medicine in komplementarnimi metodami zdravljenja, za katere so usposobljeni, ali bolnikom svetujejo, kam naj se obrnejo. Minuli mesec sem v okviru mednarodnega homeopatskega kongresa poslušala predavanje onkologa in homeopata dr. Jean-Lionela Bagota, ki dela na onkološki kliniki v Strasbourgu in na tamkajšnji medicinski fakulteti poučuje homeopatijo. Kot je povedal, pri zdravljenju onkoloških bolnikov ob terapiji šolske medicine redno uporabljajo homeopatijo zaradi njenih dobrih učinkov pri zdravljenju stranskih učinkov kemoterapije, obsevanja, operacije in hormonske terapije. Stroške homeopatskega zdravljenja pri njih pokrije zdravstveno zavarovanje.«
 
Iz nepravih rok lahko škoduje
 
»Slovenija je edina država članica EU, kjer zdravnik z licenco ne sme zdraviti s homeopatijo in ne sme predpisati homeopatskega zdravila, sicer mu v skladu z zakonom o zdravniški lahko odvzamejo zdravniško licenco,« pojasnjuje sogovornica.
 
Neurejenost na tem področju omogoča tako rekoč komurkoli – razen zdravnikom -, da brez posledic izvaja »homeopatsko zdravljenje«. Ob tem opozarja, da splošno prepričanje, da homeopatije ne more škodovati, ne drži. »Homeopatija lahko škodi, če homeopatsko zdravilo ni predpisano v skladu s teorijo homeopatije in materijo mediko.«
 
Lahko tudi za kronične bolezni
 
Homeopatsko je mogoče zdraviti in lajšati tako akutne in kronične bolezni. Kot razlaga Peterneljeva, v njeno homeopatsko ambulanto največkrat prihajajo pacienti, ki jih zaradi določenih težav že obravnava njihov izbrani družinski zdravniki. V terapijo šolske medicine v teh primerih ne posega, včasih pa svetuje kakšno dodatno preiskavo.
 
Kako primerja svoje delo v ambulanti uradne medicine in zdajšnji, homeopatski? »V ambulanti družinske medicine je bilo za posameznega pacienta vsekakor premalo časa, posledica pa je bila njegovo nezadovoljstvo ter večje število receptov in napotnic. V homeopatski ambulanti namenimo novemu pacientu od ure do ure in pol časa, za kontrolni obisk pa 30 minut. Pacienta obravnavam celostno in na podlagi vsega slišanega svetujem in predpišem homeopatsko zdravilo.«
 
Pomaga tudi tistim z depresijo ali denimo arterijsko hipertenzijo. »Pri zadnji najprej svetujem zdrav način življenja in odpravo dejavnikov tveganja v največjem možnem obsegu, Če stanje kljub zdravilom šolske medicine ni optimalno urejeno, predpišem še homeopatsko zdravilo. Pri mejni hipertenziji, kjer se bolnik še ne zdravi, pa je zdravljenje s homeopatijo zelo uspešno. Podobno je pri zdravljenju depresije. Pri blažjih depresijah pomaga že spremenjen življenjski slog in homeopatsko zdravilo, pri hudih oblikah depresije pa je zelo uspešna kombinacija homeopatije in šolske medicine.«
 
Zdravnica homeopatinja Špela Peternelj, dr. med. je poudarila: »Zdravnik in pacient morata imeti pravico do izbire. Če jima je ta odvzeta, gre tako za omejevanje zdravnikove svobode in dolžnosti, da bolniku pomaga po svojih najboljših močeh in znanju, kot tudi omejevanje pravice bolnika do svobodne izbire oblike zdravljenja pri najbolj kompetentni osebi, zdravniku.«
 
Vir:
Medicina in ljudje, št. 2, str. 32-37, 25. april 2014, Tina Kralj: Integrativna medicina kot most do uradne medicine
Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih