similia similibus curentur

HOMEOPATSKIH ZDRAVIL NE UŽIVAJTE NA PAMET!

26.09.2019 20:48

Pri uživanju homeopatskih zdravil moramo kar precej dobro vedeti, kdaj in zakaj smo konkretno homeopatsko zdravilo zaužili ali ga dali otroku, opozarja zdravnik homeopat Jošt Klemenc, dr. med.

Na spletnem portalu Ringaraja je objavljen intervju novinarke Helene Primic z zdravnikom homeopatom Joštom Klemencem:

 

»Se tudi vi sprašujete, ali je varno, da starš otrokove zdravstvene tegobe sam zdravi s homeopatskimi zdravili v "domači režiji", pa četudi ni zdravnik homeopat?

 

Katera so tista zdravstvena stanja, ki se jih s pomočjo osnovnega znanja homeopatije starši lahko varno lotimo kar sami, na kaj moramo biti pri takšnem domačem homeopatskem zdravljenju posebej pozorni in zakaj tudi homeopatskih zdravil ne smemo jemati kar na pamet, smo se pogovarjali s homeopatom Joštom Klemencem, dr. med., ki že petič organizira Šolo homeopatije.

 

Nekomplicirana akutna stanja

 

Katera so torej tista zdravstvena stanja, ki jih lahko varno zdravimo s homeopatskimi zdravili kar sami doma? "Laiki se lahko z nekim solidnim predznanjem homeopatije lotevajo domačega zdravljenja predvsem nekompliciranih akutnih stanj, kjer bolezen dobro prepoznajo v konvencionalnem smislu (da jim je jasna diagnoza) pa tudi v homeopatskem (da precej dobro prepoznajo klinično sliko, značilno za posamezno homeopatsko zdravilo)," odgovarja sogovornik in dodaja:

 

"Tudi blažja kronična stanja, ki so prej zoprna kot nevarna ter ne zahtevajo zdravil konvencionalne medicine in katerih simptomatika jasno kaže na določeno homeopatsko zdravilo, pridejo v poštev. Svetujem pa, da vedno ostajate na varni strani in se pri kakršnikoli pričakovanih ali nepričakovanih zapletih takoj obrnete na strokovnjaka medicinske stroke."

 

Homeopatija ni nedolžna!

 

Pa vendar homeopatska zdravila tudi starši pogosto jemljejo preveč zlahka in se lotevajo domačega homeopatskega zdravljenja kar na pamet. Ker jim je določeno zdravilo za kašelj ali boljšo odpornost svetovala mamica na forumu. Je to res varno?

 

"Homeopatija ni nedolžna. Homeopatija je medicina in njena zdravila niso zaman klasificirana v državnih zakonodajah kot zdravila, ki so registrirana za uporabo v humani medicini. Pri uživanju homeopatskih zdravil moramo kar precej dobro vedeti, kdaj in zakaj smo konkretno homeopatsko zdravilo zaužili ali ga dali otroku. Nekdo, ki zelo  pogosto jemlje slabo indicirana homeopatska zdravila, si lahko namreč oslabi imunski sistem in postane preveč odziven na vse vrste zdravil, ki nanj ne delujejo več kurativno, sploh če to počne dalj časa ali pa uporablja visoke potence," svari Klemenc in dodaja:

 

"Tukaj ne morem biti prav nič spravljiv, ker me situacija  'na terenu' kar malo skrbi, ko vidim in slišim, kaj vse ljudje počnejo s homeopatskimi zdravili. V Šoli homeopatije se naučimo zadosti osnov, da s homeopatijo nikoli ne prestopimo temeljnega zakona vsake medicine - najprej ne škoditi."

 

Pa vendar primerna tudi za novorojenčke in nosečnice

 

Glede na to, da homeopatska zdravila niso nedolžna, ali so torej primerna tudi za novorojenčke in nosečnice?

 

 "To je ena velika prednost homeopatije - ker sodeluje z naravno prisotnimi zdravilnimi silami organizma, homeopatska zdravila v telesu nikoli niso tujek in jih zato (seveda primerno izbrana) lahko uporabljamo od spočetja do smrti, pa tudi v nosečnosti, pred, med in po porodu ter pri novorojenčkih in dojenčkih," zares vsestransko uporabnost homeopatije pojasnjuje Klemenc.

 

"Zanimivo je, da kadar uporabljamo homeopatijo v nosečnosti, z njo posredno zdravimo tudi plod. Če je z njim kaj narobe, se namreč to lahko pokaže tudi s simptomatiko pri mami. V času poroda se ta zdravstveno-bolezenska enost otroka z mamo začne počasi rahljati in navadno postopoma izzveni do konca dojenja, lahko pa vztraja še dlje časa," razlaga sogovornik in se še vedno spominja tovrstnega primera:

 

"Na zdravljenje k meni so pripeljali otroka zaradi hudih kolik. Samo dogajanje pri otroku mi v ničemer ni nakazalo, katero zdravilo potrebuje, zato sem zdravilo določil glede na zoprno simptomatiko, ki jo je imela mati v času nosečnosti in po porodu. Oba sta se kmalu povsem pozdravila z istim homeopatskim zdravilom." 

 

Družinska homeopatska domača lekarna in prva pomoč

 

V Šoli homeopatije boste lahko spoznali tudi tista najosnovnejša homeopatska zdravila, ki jih je dobro imeti v družinski homeopatski domači lekarni in prvi pomoči.

 

Klemenc je z nami podelil informacije o štirih najosnovnejših homeopatskih zdravilih, ki jih lahko kupite tudi v slovenskih lekarnah: 

 

Aconitum in Belladonna. Obe zdravili se uporabljata v začetnih fazah intenzivnih akutnih boleznih (Ko v nekaj urah obležimo z mrzlico, zelo visoko vročino in tudi močno splošno prizadetostjo, srce nam močno razbija, obraz je rdeč in žareč, sluznice pa so suhe.), vendar vsaka nagovarja drugačno stanje, zato ju laiki pogosto napačno uporabljajo ali uporabijo celo obe hkrati (kar Klemenc močno odsvetuje!). Za Aconitum je zelo pomemben vzrok, ki mora biti nahladitev na mrzlem zraku ali vetru, medtem ko pri Belladonni to ni nujno. Za mentalno sliko Aconituma je značilen strah (pred smrtjo) in nemir, za Belladonno delirij, agresija in vročinske blodnje. Aconitum označujejo v fazi vročine praviloma tople noge, Belladonno mrzle. Aconitum pacienti so bolj pogosto žejni med vročino, pri Belladonni pa žeje ni.

 

Apis. To je zdravilo, ki ga lahko damo pri pojavu alergične kožne simptomatike, vendar ne v vseh primerih. Apis stanje se razvije hitro, izpuščaj je rožnat in različno močno oteka, urtike se lahko zlivajo in so pogosto videti, kot bi nas pičila čebela. Apis je zdravilo, ki ima afiniteto do desne strani telesa, vedno pa pomagajo hladni obkladki in stanje poslabšajo topli. Tudi začetna vnetja grla in žrela lahko dobro odreagirajo na Apis, kadar imamo rožnato obarvano vnetje, pekoč občutek bolečine po sluznici in se nam stanje izboljša s hladnimi pijačami.

 

Arnica. Gre za najbolj znano zdravilo za poškodbe, ki odlično mili posledice topih udarcev, kjer imamo poleg hudih bolečin obsežno oteklino in podkožne krvavitve. Arnica hitro ublaži bolečino in pomaga resorbirati hematome. Za neprecenljivo se izkaže tudi pri hujših poškodbah glave, ko je priporočljivo čim prej vzeti en odmerek ali dva, saj lahko zaustavi morebitne nastajajoče možganske krvavitve. Arnico je zato dobro dodati tudi v komplet avtomobilske prve pomoči in v primeru nesreče vsem poškodovancem ponuditi nekaj kroglic, ki ne morejo nobenega stanja poslabšati, lahko pa naredijo veliko dobrega.

 

V Šoli homeopatije boste izvedeli tudi, pri katerih poškodbah je primerno zdravilo Bellis perennis, kdaj uporabiti Hypericum in Calendulo ter dodobra spoznali še mnoga druga homeopatska zdravila. Posvetili se boste tudi domačemu zdravljenju prebavnih težav, kašlja, vnetih ušes, težav v nosečnosti, med porodom in ob dojenju ter mnogih drugih.

 

Kje homeopatska zdravila varno kupiti in kako jih dozirati?

 

"Priporočam nakup homeopatskih zdravil znotraj Evropske unije, kjer je trg ustrezno reguliran in topogledno precej varen. Sam najbolj zaupam uveljavljenim proizvajalcem, ki navadno niso najbolj poceni, in sem zelo vesel, da prav takšna kakovostna homeopatska zdravila lahko kupimo tudi v slovenskih lekarnah," svetuje sogovornik in dodaja: 

 

"Pri doziranju homeopatskih zdravil se je dobro držati sledečega klasičnega načela: ob prepoznani indikaciji damo en odmerek zdravila (to je običajno pet majhnih kroglic) in potem počakamo na učinek zdravila. Če gre zdravljenje v pravo smer oziroma se stanje izboljšuje (lahko z začetnim kratkotrajnim poslabšanjem ali brez njega), z nadaljnjimi odmerki počakamo in ponovimo še en odmerek le v primeru, da opazimo ponovno slabšanje simptomatike in splošnega stanja. Običajno bolj intenzivna patološka dogajanja in nižje potence homeopatskih zdravil potrebujejo več ponovitev, bolj blaga pa manj, pogosto tudi samo enega."

 

Ponavljajoča se vnetja, dermatitis, alergije in hormonske težave

 

Zdravnika in homeopata Jošta Klemenca smo tudi vprašali, katere so zdravstvene težave otrok, pri katerih je homeopatsko zdravljenje, ki ga vodi kakovosten zdravnik homeopat, najbolj uspešna.

 

"Zelo pogosti obiskovalci homeopatskih ambulant so starši, katerih otroci so pogosto akutno bolni s tako intenziteto, da navadno potrebujejo antibiotike, da se pozdravijo. Antibiotično zdravljenje pa vemo, da je najpogosteje le začasna rešitev, ki vodi v začarani krog vedno novih vnetij ter potrebe po antibiotikih in drugih kemičnih zdravilih. Drugi veliki sklop, ki se ga splača reševati s homeopatijo, so dermatitisi in ostala alergična stanja, ki se jih da zelo omiliti in pogosto tudi čisto odpraviti," nam je zaupal sogovornik in dodal: 

 

"Zelo pa homeopatijo priporočam tudi v puberteti, še posebej pri hormonalnih motnjah pri dekletih, saj lahko s homeopatijo zelo elegantno in trajno uravnovesimo hormone. Tako se izognemo konvencionalnemu hormonskemu zdravljenju, ki za te nežne organizme pubertetnic predstavlja velik tujek s potencialom nevarnih stranskih učinkov. Hkrati pa se izognemo, da bi s tovrstno hormonsko terapijo sprožili supresijo simptomatike, ki ne odpravi vzroka težav, pač pa ga potisne pod preprogo in s tem naredi temelje za bolj ali manj trajne težave skozi celotno rodno dobo."

 

Kot opozarja Klemenc, je v vseh naštetih primerih priporočljivo, da homeopatsko zdravljenje vodi zdravnik homeopat, saj je potrebno kar precej specifičnega znanja, da se zdravljenje pravilno zastavi in tudi konča

 

Vir:

Ringaraja, Helena Primic: Homeopatskih zdravil ne uživajte na pamet! 26. 9. 2019

Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih